دنیا دو صورت دارد: صورت باطنی آن نورانی، و صورت ظاهری آن ظلمانی می‌باشد.
گالری تصاویر

عرفان در آئینه عقل-امام خمینی چشمه‌سار عرفان ناب اسلامی

امام خميني (رض) كه نهضت الهيش جاويد است به فرموده رهبر معظم انقلاب: «راه او راه ما و هدف او هدف ما و رهنمودهاي او مشعل فروزنده ماست». و هرگونه كردار و گفتاري كه مغاير با اين حجت راستين الهي و صحيفه كامل انقلاب اسلامي ما باشد مقبول نخواهد بود، زيرا حضرتش به لحاظ دارا بودن خصايص و ملكات گوناگون نقطه عطف جامعه اسلامي است و هركس فراخور بصيرت و ظرفيت خويش وصفي از اوصاف حميده ايشان به عرصه تحقيق و پژوهش و قلم‌فرسايي مي‌كشاند. امام آنچه كه در ميان فضائل و خصائل ستوده آن امام والامقام از ساير خصايص، نمودي روشن و كامل دارد. همان جهان‌بيني عرفاني و معنوي ايشان است كه اين خصيصه را بايد از مشخصه‌هاي بارز و محسنات آشكار حضرتش به شمار آورد چنانكه عرفان حضرت ايشان همه ابعاد يك عرفان تام اسلامي را جامع است و سزاوار است اصحاب كشف و شهود، معارف قلبي و مكاشفات معنوي خويش را در كفه ميزان او بسنجد. عرفان امام (رض) در واقع عصاره عرفان تمام عرفاست، آن‌گونه كه اسرار و معارف دين و هستي و رموزات نامكشوف عرفان و عشق را با زباني رسا و دقيق دركتب شريف خود مطرح فرمودند و ابواب سلوك و معرفت و عشق را فراسوي دل‌هاي سليم، خاص نسل جوان و قشر انديشمندان گشوده‌اند و راهي نو و بديع براي بشريت عرضه داشته‌اند كه هيچگاه به بيراهه سوق پيدا نخواهد كرد. امام خميني (رض) با بصيرتي متعالي در مسير زندگي پربركت خود از طور سينايي معرفت و از دست ساقي ولايت جامي لبريز از عشق الهي برگرفت و راه حق و حقيقت را به جهانيان و تشنگان آب حيات نماياند و با اراده‌اي عظيم تحولي شگرفت در بينش نگرش ستمديدگان و محرومين دنيا و ترس و وحشت در دل مستكبران و ظالمان جهان‌خوار ايجاد نمود. توانايي او به حدي بود كه معرفت را رهبر حماسه و جهاد ساخت گاه به تدبر و تفكر در ادعيه نوراني ائمه (ع) و قرآن كريم دعوت مي‌فرمود و گاه بر مبارزه و ستيز با زورگويان و زراندوزان زمان توصيه مي‌نمود. آري عارفان آن انسان كامل واصل رباني ذوالفقار فتوتش فقرات عشق و توحيد ناب را حافظ بوده و برق براقش فراخواني احكام مترقي اسلام و لاهوت بطون قرآن را روشن ساخته و عروة‌الوثقي چاه ناسوت در آخرالزمان مي‌باشد. عرفان ايشان كه با روح و عصاره اسلام پيوندي عميق دارد سرمنشأ آن در حقيقت همان دست‌مايه‌هاي دقيق عرفاني در متن قرآن و سنت مي‌باشد و خواستگار روشن آن همان آيات الهي و روايات اسلامي و ادعيه و مناجات وسيله نوراني آن بزرگواران است كه درو اصل خودشناسي و خداشناسي را با حماسه جامع مي‌باشد.
دعاي شعبانيه حضرت علي (ع)، دعاي عرفه امام حسين، صحيفه سجاديه و امثال آن سراسر عرفان است و عشق و شعف و اظهار نياز به درگاه ربوبي حضرت حق، و جنگ‌ها و مبارزات آنان با ايادي كفر و شرك سراسر جهاد است و ابراز تبري از شياطين و عمل در جهت رضاي دوست. آري عرفان اسلامي در انديشه امام راحل (رض) اين سلاله پاك فاطمه (س) سيمرغي ملكوتي است كه با دو بال عقل الهي و عشق آسماني به سوي قله قاف توحيد پر مي‌گشايد و در واقع مجمع‌البحرين شريعت و طريقت و نردبان عروج از ظاهر به باطن است. چه اينكه تحصيل علوم قلبي و حكمت و معرفت لدني و فهم رموزات مكنون شرع مقدس در سايه تهذيب دل و تزكيه نفس ميسر خواهد شد.

برگرفته از نشريه انوار، يكشنبه 10 خرداد 1377، شماره اول  پرینت

مردان و زنان توسط یکدیگر انرژی‌هایی تولید می‌کنند که اگر مهارش کنند، تبدیل به نوری می‌شود در قالب روح، و روحی می‌شود در قالب جسم، و جسمی می‌شود دارای دَمی عظیم.

پايگاه اطلاع رساني فروغ مهتاب

ارائه دهنده آثار علمي معنوي استاد يعقوب قمري شريف آبادي