فقيري چه نيكو است كه در مقابل ابرار باشد؛‌ نه در برابر اشرار.
گالری تصاویر

چون تو را نوح است كشتيبان ز طوفان غم مخور

مدتي پس از رؤيت صادقه فوق، حضرت استاد در عالم خواب مشاهده نمودند كه در كنار ساحل دريايي عظيم، كشتيهاي بسيار زيادي لنگر انداخته‌اند و باد نيز نهايت فشار خود را بر آنها وارد مي‌سازد. كشتيها اندك اندك آهنگ حركت كردند و دل دريا را شكافته و از ساحل كيلومترها فاصله گرفتند. بعد از پيمودن مسافتي طولاني، جزيره‌اي از دور نمايان گرديدبعد از پيمودن مسافتي طولاني، جزيره‌اي از دور نمايان گرديد. كشتي‌ها يكي پس از ديگري به جزيره نزديك مي‌شدند. اما وقتي به چند كيلومتري آن مي‌رسيدند، ناگهان طوفاني سهمگين در مي‌گرفت و كشتيهاي بزرگ در كام گردابهاي عظيم و مهيب فرو مي‌رفتند و هيچ اثري از آنها باقي نمي‌ماند.
بالاخره نوبت به آخرين كشتي كه متعلق به حضرت استاد بود، رسيد. لحظه‌اي بعد كشتي ايشان وارد آن منطقه عجيب شد. آب دريا به تموّج درآمد. هوا طوفاني شد و موج‌هاي عظيم كشتي را به اين طرف و آن طرف مي‌انداخت و اندك اندك مي‌رفت تا كشتي در اعماق گردابي بزرگ فرو رود. اگرچه ملوانان كشتي استاد، اندك بودند ولي قدرت ايمان و اراده راسخ آنها وسيع‌تر از اقيانوس‌ها بود. حضرتش با بدني قدرتمند، بازواني گره خورده و چابكي فراوان در خود نيروي خارق‌العاده‌ و اعتقادي استوار احساس مي‌كردند و با اراده‌اي بسيار مستحكم مصمم بودند تا قدم بر آن جزيره بنهند.
از اينرو وقتي كشتي ايشان در دل گرداب قرار گرفت، همراهان خود را به استقامت و اميدواري ترغيب نموده، با چالاكي بسيار آنها را راهبري مي‌كردند. كشتي در اعماق 150 متري گرداب فرو رفته بود و دائما به دور خود مي‌چرخيد.
حضرتش هرگاه در برخي از نفراتش سستي و يا ترسي را مشاهده مي‌كردند با نهيب و فرياد آنها را به استقامت فرا مي‌خواندند و براي آنكه كشتي سبك شود، دستور دادند تا بادبانها را پايين بكشند، آبها را بيرون بريزند و هر چيزي را كه سنگين و وزين است به دريا بيفكنند و دستورات و رهنمودهايي از اين قبيل. اينچنين آنها را در اين امر به صبر و بردباري دعوت نموده و به آنان درس شهامت، جوانمردي و استقامت مي‌دادند. دريا گويي از اين شجاعت و شكيبايي به شرم آمده بود و كم‌كم مي‌رفت تا در برابر اين گروه كوچك اما بسيار استوار و معتقد سر تسليم فرود آورد.
سرانجام در سايه تدابير حضرت ايشان، كشتي آرام آرام بر روي سطح دريا آمد و از چنگال آن گرداب عظيم رهايي يافت. استاد وقتي به چهره نفرات خويش نگاه كردند آثار خستگي را بر رخساره‌شان مشاهده نمودند و از اينكه درگير و دار آن همه سختي و مصيبت به سخنانشان گوش فرا داده بودند، بسيار خرسند و راضي به نظر مي‌رسيدند.
پس از مدتي دريا آرام شد و ناخداي كشتي و ديگران با كمال خوشحالي خود را در برابر ساحل جزيره ديدند. سپس استاد دستور دادند كه در كنار جزيره لنگر بيندازند. همگي قدم بر جزيره‌اي سرسبز و خرم نهادند. جزيره‌اي با درختان انبوه و گلهاي گوناگون و... كه از نظر زيباييها و رنگها همچون بهشت برين بود كه چشمها را خيره مي‌ساخت.
تعبير جناب استاد از اين رؤياي روحاني اين مي‌باشد كه «آن كشتي همين جلسه‌اي است كه هم‌اكنون برقرار است (فروغ محفل روح الله) و اهل آن كشتي اعضاي اين محفل هستند و براي اينكه به اهداف خود برسند در سايه رهنمودهاي آن استاد معظم، طوفان مشكلات را پشت سر مي‌نهند و هرگز در دام گردابهاي فساد و انحراف گرفتار نشده و در اين راه تمام تعلقات و وابستگي‌ها را كه همچون بار گران، انسان را در قعر عالم ملك غرق مي‌سازد، به دور مي‌افكنند و در زير سايه اخلاص و صدق و اطاعت عاشقانه، تمام مصايب و سختيها را براحتي پشت سر مي‌گذارند و منظور از آن جزيره بهشتي، همان نايل شدن به كمال و جمال مطلق است كه رهروان طريق در پرتو هدايت و رهنمايي يك استاد مجرب بدان مقصد والا دست مي‌يابند».
تعيبير اين رؤياي صدقانه در حال حاضر در اين محفل الهي نمودار گشته است و كمالات علمي و معنوي همچون كسب مدارج بالاي علمي در سطح حوزه و دانشگاه تزكيه و تهذيب نفس و فتح مقامات سلوك، بهره‌مندي از معرفت نفس و فعاليت در مجامع علمي و فرهنگي و بسياري از امور ديگر كه در بخش آثار علمي، هنري و معنوي استاد بدانها اشاره مي‌شود، همگي در شاگردان مخلَص و صديق آن حضرت تجلي و ظهور يافته است.
لازم به ذكر است كه تمام ابعاد علمي و معنوي و روحي اين محفل در پرتو انوار هدايت آن ناخداي بحر معرفت و كرامت قرار داشته و به سرمنزل مقصود رهنمون مي‌شود و همين حقيقت باعث گشته است تا شاگردان صديق حضرت ايشان، عاشقانه اين ندا را از جان و دل سر مي‌دهند كه:
اي دل ار سيل فنا بنياد هستي بركند چون تو را نوح است كشتيبان ز طوفان غم مخور
برگرفته از كتاب سجده رمز خلاقيت عشق (نويسنده: علي نعيم‌الدّين خاني)  پرینت

انساني كه وجودش بهشت الهي، قلبش عرش رحماني و ضميرش كوثر رحيمي است، همچون يتيمي تنها در گِل و لاي طبيعت مي‌باشد

پايگاه اطلاع رساني فروغ مهتاب

ارائه دهنده آثار علمي معنوي استاد يعقوب قمري شريف آبادي