پایگاه اطلاع رسانی

عارف صاحبدل، هنرمند و نویسنده فرزانه استاد یعقوب قمری شریف آبادی

به سایت فروغ مهتاب خوش آمدید

خاطرات استاد یعقوب قمری شریف آبادی

برخورد با يك كتاب و انقلاب عظيم روحي


براستي اگر انسان با ديده تأمل و بصيرت در زندگاني خود بنگرد،‌خواهد يافت كه حقايق و حوادث جاري در طبيعت همواره بشر را پند و عبرت داده و آدمي را به يكتاپرستي و بندگي حق فرا مي‌خواند. اما متأسفانه چه اندكند آنهايي كه از اين پيشامدها درس عبرتي مي‌گيرند و برق ينقظه و بيداري در دلهايشان روشن مي‌شود. خوشا به حال آنها كه از اين سراي فاني توشه عشق و معرفت برگرفتند و توجه‌شان را از ظاهر دنيا به باطن آن معطوف ساختند.  


زماني كه حضرت استاد قمري در اوايل شكل‌گيري انقلاب اسلامي به شهرستان ورامين هجرت نمودند، نسيم الهي پس از تحمل آن همه فقر و مصيبت و سختي وزيدن گرفت و تفضلي ربوبي به ايشان روي آورد. سرآغاز اين عنايت از آنجا شروع شد كه يكي از روزها با يك جزوه چهل صفحه‌اي برخورد نمودند. مطالعه اين كتاب كوچك كه در آن برخورد دو تن از عارفان و عاشقان بزرگ عالم عرفان ـ جناب مولاي رومي و شمس تبريزي (رَحْمَةُ الله عَلَيْهِما) ـ تحرير شده بود، باعث گرديد تا ضمير جناب استاد سراسر وجد و شيدايي و بي‌قراري شده و دچار تحولي شگرف گردند.
پيش از آنكه حضرتش با اين كتاب برخورد نمايند، اين‌گونه مي‌انديشيدند كه كسب مقامات عرفان و كرامات الهي مخصوص انبيا و ائمه معصومين (عليهم السّلام) بوده و ديگران توان دست‌يابي بدان را ندارند. اما وقتي اين كتاب را با دقت مطالعه كردند، عقيده‌شان به كلي تغيير يافته، از خود بي‌خود شدند و به اين حقيقت اعتقاد پيدا نمودند كه «ما نيز مي‌توانيم در حد استعداد، اراده و همت خويش به آن مقامات بلند معنوي دست يابيم و از حجب ظلماني و نوراني برهيم».
و اينچنين بود كه در وراي اين جاذبه روحاني خرمن وجود استاد به بارقه‌اي ملكوتي روشن شد و آتش اميد و عشق فراوان به سلوك الي‌الله در دلشان شعله‌ور گشت. پس از اين تحول روحي به تهران رفته، تعدادي از كتابهاي عرفاني و سلوكي را خريداري كردند و از روي آنها نيز نام برخي ديگر از كتب را نوشته، انواع و اقسام كتابهاي معنوي را تهيه نمودند. شيفتگي بي حد و مرز ايشان نسبت به مطالعه اين كتب آنقدر بود كه نمي‌دانستند از كدام يك شروع كنند. از اينرو خويشتن را در ميان انبوهي از كتب متحير و سرگردان يافتند.
همان شب در عالم خواب، جواني خوش‌سيما و نوراني را مشاهده كردند. آن جوان دست جناب استاد را گرفت و به پهلوي قفسه كتابهايشان آورد. سپس از ميان آن همه كتاب، كتاب «شرح گلشن راز، نوشته جناب شيخ لاهيجي (ره)» را بيرون كشيد و خطاب به استاد گفت: «اين كتاب را مطالعه كنيد».
بعد از آنكه حضرت استاد از خواب برخاستند، با شيفتگي زايدالوصفي به سراغ قفسه كتابهايشان رفتند و با دقت و علاقه بسيار شروع به مطالعه اين كتاب ـ كه در رديف بزرگترين كتابهاي عرفاني و توحيدي مي‌باشد ـ نمودند و به غوصي در بحر معاني و معارف آن پرداختند. كتابي كه تمام خواسته‌ها و نيازمندي‌هاي خويش را در آن مي‌يافت و روح تشنه خود را با زمزم لطايف معنوي و رموزات روحي آن كتاب شريف سيراب مي‌ساخت و اين حقيقت را به جان درك مي‌نمود كه تمام مصيبت‌ها، رنج‌ها و محروميت‌ها زمينه‌ساز همچون لحظه‌اي روحاني بوده است.
برگرفته از كتاب سجده رمز خلاقيت عشق (نويسنده: علي نعيم‌الدّين خاني)


خاطرات معنوي و مشاهدات قلبي و باطني استاد يعقوب قمري شريف آبادي

کلیپ های تصویری

گلچینی از مجموعه سخنرانی های عارف هنرمند استاد یعقوب قمری شریف آبادی