پایگاه اطلاع رسانی

عارف صاحبدل، هنرمند و نویسنده فرزانه استاد یعقوب قمری شریف آبادی

به سایت فروغ مهتاب خوش آمدید

خاطرات استاد یعقوب قمری شریف آبادی

اجمالي از فعاليتها و خدمات هنري استاد در لبنان


سفر جناب استاد قمري به لبنان، سفري يكپارچه خدمت و معنويت بوده است. ديد و بازديد از مكانهاي گوناگون در لبنان و سوريه، تمام مشكلات و مصايبي را كه رسولان الهي در جهت ابلاغ رسالت خويش متحمل شدند، براي حضرتش تداعي مي‌نمود و تاريخ امم گذشته را به تصوير مي‌كشاند. گويي جاي‌جاي آن، حضرتش را به رسالتي ديگر فرا مي‌خواند تا در سايه هنر، عصاره معنويت و عرفان و جوهره انقلاب اسلامي را كه نتيجه تاريخ رسالت و حاصل زحمات ائمه اطهار (ع) مي‌باشند، در اين سرزمين تبليغ نمايند و با دست هنر، سيماي بي‌بديل اسلام را از پس پرده نمايان سازند.


اين حقيقت در يكي از جلساتي كه در مقرّ نبي‌شيث (ع) تشكيل شده بود، تجلي يافت. حضرت استاد به همراه آقاي سيد حسن نصرالله رهبر كنوني حزب‌الله لبنان كه قرار بود در سالن بزرگ آمفي تئاتر مقرّ نبي‌شيث (ع) به سخنراني بپردازد، از بعلبك به راه افتادند و پس از مدتي به مقرّ نبي‌شيث (ع) رسيدند. در حين سخنراني آقاي سيد حسن نصرالله، نظر استاد به يك تابلوي دو متري كه يكي از بسيجي‌هاي لبنان آن را به تمثال مبارك حضرت امام خميني (قدس سرّه) مزيّن نمود، معطوف گرديد و آنگاه كه اندكي پيرامون آن تأمل كردند، نواقصي را از لحاظ هنري در آن مشاهده نمودند و زبان حال اين تابلو را خطاب به خويش اين‌گونه يافتند كه «اگر اشكالي هست، بايستي شما برطرف كنيد».
بنابراين از همانجا ايشان خود را موظف دانستند تا با جديت و كوشش افزونتري به ترسيم تمثال شخصيتهاي بارز اسلامي، خصوصا امام راحل (قدس سرّه) بپردازند. در طي اين مدت 17تابلو در اندازه‌هاي (5/1×2)و(5/1×3) و تعدادي تابلو نيز در اندازه‌هاي كوچكتر ترسيم كردند كه در نهايت 24تابلوي نفيس از خويش در اين سفر بر جاي نهادند. جناب استاد در طي اين مدت، 20روز نيز در پادگان زبداني واقع در مرز لبنان و سوريه، خدمات هنري زيادي انجام دادند. در اين مدت تنها شبهاي جمعه به مقرّ خويش (پادگان امام علي «ع») باز مي‌گشتند.
يكي ديگر از خدمات هنري ايشان در لبنان تشكيل كلاسهاي نقاشي بوده كه در آن به تعليم جوانان لبناني در زمينه اين هنر، همت گمارده بودند ـ البته با كمك مترجم كلاس را اداره مي‌كردند ـ و از جمله شاگردان ايشان هشام، پسر سيد حسين موسوي (ابوهشام) بوده است.
از جمله آثار هنري حضرت استاد در لبنان، طرحي است كه در آن تصوير 17تن از شهداي لبنان در قالب آرم‌الله گنجانده شده است. اين طرح كه به دست مبارك استاد ريخته شده، يكي از روشنترين پيامهاي آن اين است كه شعاع نور انقلاب اسلامي كه از خورشيد عالم‌تاب امام خميني (قدس سرّه) تابيدن گرفته، شهداي اسلام را در لواي حق و حقيقت درآورده است و در واقع اسلام، شجره طيبه‌اي است كه اصلش در ملكوت قرار دارد و شاخه‌هاي سرسبز آن در عالم مُلك در پرتو انوار امام راحل (ره) جهانگير شده است. شجره‌اي كه همچون پرچم توحيد ريشه در كشور اسلامي ايران دوانده و شاخ و برگش بر سر مستضعفان عالم سايه افكنده است.
طرح حضرت استاد پيرامون شهداي لبنان
جناب استاد قمري شريف آبادي در كنار فعاليتهاي شبانه‌روزي در زمينه هنر نقاشي با شخصيتها و مسؤولين بلند پايه و مبارز اسلامي نيز برخورد نزديك داشته‌اند. ايشان در طي اين مدت با شخصيتهايي همچون، شهيد عباس موسوي، سيد حسن نصرالله، سيد حسين موسوي ملقب به ابوهشام، سردار سرتيپ علي شمخاني، وزير فعلي دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، سيد احمد فهري شارح كتب عرفاني امام خميني (رض) و... مصاحبت و يا همكاري تنگاتنگ داشته‌اند.
برگرفته از كتاب سجده رمز خلاقيت عشق (نويسنده: علي نعيم‌الدّين خاني)


خاطرات معنوي و مشاهدات قلبي و باطني استاد يعقوب قمري شريف آبادي

کلیپ های تصویری

گلچینی از مجموعه سخنرانی های عارف هنرمند استاد یعقوب قمری شریف آبادی