پایگاه اطلاع رسانی

عارف صاحبدل، هنرمند و نویسنده فرزانه استاد یعقوب قمری شریف آبادی

به سایت فروغ مهتاب خوش آمدید

خاطرات استاد یعقوب قمری شریف آبادی

الهام هنر نقاشي در كارخانه نساجي


پس از سپري شدن خدمت سربازي، حضرت استاد قمري شريف آبادي در كارخانه نساجي شهرري نزديك چهار سال مشغول به كار شدند.


صبح يكي از روزها ساعت 10 صبح كه ايشان در كارخانه به كار مشغول بودند ناگهان دچار انقلاب روحي شده و از خود بي‌خود گرديدند و چنين به حضرتش الهام شد كه بايد ايشان يكي از بزرگترين هنرمندان در عالم هنر نقاشي شود. به دنبال اين الهام در خود احساس كردند، استعداد خدادادي نسبت به هنر در وجودشان نهفته است. اين الهام روحاني كه درون استاد را ملتهب ساخته و انقلاب عظيمي در ايشان به وجود آورده بود، باعث گرديد به هر كسي كه مي‌رسيدند او را از حالت خويش باخبر مي‌ساختند. ولي از آنجا كه ايشان در آن موقع يك كارگر ساده بيشتر نبودند و از حقوق اندكي نيز برخوردار بودند، هيچ كس به صحبت ايشان اعتنايي نمي‌كرد. اگرچه به خاطر بي‌توجهي ديگران، ايشان را آرامش همراه با تأمل و توجه فرا گرفت، اما ساعت 2 بعدازظهر همان روز با مقداري پول كه از برخي همكاران قرض كرده بودند، به منظور تهيه وسايل نقاشي عازم لاله‌زار تهران شدند و بعد از جستجو و پرس و جوي بسيار يك مغازه نقاشي را يافتند. صاحب مغازه يك زن بسيجي بود. وقتي علاقه و شيفتگي استاد را در يادگيري هنر مشاهده نمود، ايشان را در اين مورد، راهنمايي كرده و دو جلد كتاب نيز در زمينه آموزش نقاشي به استاد عرضه نمود.
اين‌گونه بود كه نسيم شوق و اميد در تار و پود استاد دميده شد و با ذوقي سرشار از عشق به هنر نقاشي روي آوردند و به مطالعه زندگاني نقاشان بزرگ جهان پرداختند. در اين بين زندگي و سبك «رامبراند» نابغه و نقاش چيره‌دست هلندي توجه ايشان را به خود جلب كرد. با استفاده از كتب راهنما، سبك او را كه «كلاسيك» بود و هميشه زمينه تابلوهايش تيره بوده و از يك كانون، نور و روشنايي ساطع مي‌شد، برگزيدند و با همت و تلاش پيگير، راه پر فراز و نشيب هنر را بدون درك محضر استاد طي كردند.
جناب استاد، كار نقاشي را در سن 27 سالگي با جديت فراوان آغاز نمودند و چون در اين راه بدون استاد بوده‌اند، به تنهايي در منزل استيجاري خود به فراگيري اين هنر متعالي اقدام نمودند و سختيها و مشكلات زيادي را در اين راه متحمل گشتند كه نتيجه آن همه زحمات و كوششهاي طاقت‌فرسا، تابلوهايي نفيس و زيبا در زمينه‌هاي گوناگون بوده است. هم اكنون نيز كم و بيش حضرت استاد به اين هنر اشتغال دارند و منزل ايشان به تابلوهاي روحاني، گرانبها و ارزشمندي مزيّن شده كه تحسين هر بيننده‌اي حتي متخصصين اين هنر را برمي‌انگيزد.
با طلوع خورشيد انقلاب اسلامي ايران، گرچه سفارشهاي زيادي به حضرت استاد مي‌رسيد، ولي بيشتر وقت خود را به ترسيم تمثال شخصيتهاي برجسته و مبارز انقلاب صرف مي‌كردند و در نهايت فقر، بهترين تابلوها را به جامعه ارائه داده و از هنر خويش در راستاي خدمت به اسلام و امام امت (قدس سرّه) و ترويج انقلاب اسلامي بهره فراواني مي‌بردند. از جمله فعاليتهاي ايشان در دورن انقلاب، اين بود كه تابلوي «حضرت امام خميني (ره)» را كه دستان مباركشان را بر فراز قدس بلند كرده‌اند، به صورت كليشه درآوردند و در همان عنفوان انقلاب اسلامي با هزينه خودشان (كه بيش از 40 هزار تومان براي چاپ آن خرج كردند) آن را در اندازه‌هاي مناسب در اقصي نقاط ايران به صورت رايگان توزيع و پخش نمودند. سعي و كوشش حضرت استاد در مسير هنر اين بوده و هست كه همواره قلم را با خميرمايه درد، به صبغه عشق و معرفت آغشته سازند و با توكل بر حضرت دوست، بر روي بوم ترسيمگر حقيقت و استضعاف و معنويت باشند.
برگرفته از كتاب سجده رمز خلاقيت عشق (نويسنده: علي نعيم‌الدّين خاني)


خاطرات معنوي و مشاهدات قلبي و باطني استاد يعقوب قمري شريف آبادي

کلیپ های تصویری

گلچینی از مجموعه سخنرانی های عارف هنرمند استاد یعقوب قمری شریف آبادی