پایگاه اطلاع رسانی

عارف صاحبدل، هنرمند و نویسنده فرزانه استاد یعقوب قمری شریف آبادی

به سایت فروغ مهتاب خوش آمدید

خاطرات استاد یعقوب قمری شریف آبادی

در حريم انبيا و اوليا (ع)


حضرت استاد در ضمن خدمات و فعاليتهاي هنري خويش، هيچگاه خلوت دل و زيارت قبور پاك انبيا و اولياي الهي (ع) را از نظر دور نمي‌داشتند. از همين رو در طي اين سفر، بسياري از زيارتگاهها و اماكن مقدسه لبنان و برخي از مقابر منوّره سوريه را نيز زيارت فرمودند.


در تاريخ 13/8/62 صبح جمعه، جناب استاد با عده‌اي از برادران سپاهي و بسيجي براي ديد و بازديد زيارتگاهها و مكانهاي مختلف از پادگان امام علي (ع) به سمت شمال دره بقاع حركت كردند. طي اين سفر زيارتي، حضرت ايشان از دو مقر هِرْمل و اَلْعين در طرف شمال دره بقاع ديدن فرمودند. العين سرزميني است بسيار سرسبز و خرم كه از درختان ميوه و زيتون پوشيده است و كليسايي بزرگ نيز در آن وجود دارد. هرمل نيز منطقه‌اي تقريبا سرسبز است كه نهر بسيار بزرگي در آن جريان دارد. زيارتگاه نبي يوسف (ع) در مقر هرمل واقع شده است كه جناب استاد لحظاتي چند در آن آرامگاه به خلوت دل نشستند.
ايشان در تاريخ 20/8/62 روز جمعه به همراه تعدادي از برادران بسيجي و سپاهي در سمت جنوب دره بقاع به زيارت چند تن از پيامبران الهي ديگر مشرّف شدند كه در طي آن از چندين مقر سپاه نيز ديدن كردند. مسير حركت آنان در طول دره بقاع از غرب به شرق بود. اولين مقري كه بدان رسيدند مقر شهر بريتال بوده است. مقبره نبي صالح (ع) در بالاي كوه بريتال قرار دارد كه حضرت استاد به اتفاق ساير برادران آنجا را زيارت نمودند. قبر نبي صالح (ع) حدود 6 متر است كه تمثال مبارك حضرت علي (ع) بر روي آن نقش بسته است. دومين مقري كه ايشان عازم آن گرديدند شهرك نبي‌شيث (ع) بود. نبي‌شيث (ع) نيز در همين منطقه واقع شده است كه قبر آن به طول 36 متر و عرض 4 متر مي‌باشد كه حضرتش اين بارگاه نوراني را نيز زيارت فرمودند. پس از زيارت مقبره نبي‌شيث (ع) وقت اذان ظهر فرارسيد. جناب استاد و چند تن ديگر از برادران سپاه به اتفاق آقاي سيد حسن نصرالله ـ روحاني بزرگ بعلبك در آن زمان ـ پس از گرفتن چند عكس يادبود، عازم مسجد شدند تا نماز جمعه را بجاي بياورند.
بعد از اقامه نماز جمعه عازم مقر جِنِتا گرديدند. اين مقر با مقر نبي بِرّي ديوار به ديوار بود. مردمان اين منطقه برخورد بسيار خوبي با برادران سپاهي و بسيجي داشتند و عكس امام خميني (ره) را در جاي‌جاي مقرشان نصب كرده بودند. ناهار را در آنجا صرف نمودند و فرداي آن روز صبحانه را در خدمت شهيد بزرگوار آقاي «خداداد ملكي غفاري» يكي از مجاهدين و مبارزين برجسته حزب‌الله ايران كه اهل ورامين نيز بودند، صرف كردند. شهيد ملكي كه يك هفته بعد از ديدار با استاد در لبنان به فييض عظماي شهادت نايل شدند، مردي بسيار متقي و خدمتگزاري بي‌نهايت مخلص بود كه در كسوت شغل بنّايي در آنجا به خدمت اشتغال داشتند. حضرت استاد و همراهان ايشان اطلاعات بسيار مفيدي را در مورد دره جنتا از آن شهيد همام دريافت كردند و يك شناخت كلي نسبت به آنجا پيدا نمودند.
سپس به منظور زيارت اماكن مقدسه ديگر از دره جنتا بار سفر بستند. يكي از آن اماكن منوّره، گذرگاه حضرت خضر نبي (ع) بوده است كه در يك كيلومتري بريتال وجود دارد. بعد از زيارت اين گذرگاه نيز به سوي شهر «علي نهرين» حركت كردند. مردمان اين منطقه از لحاظ معنوي در سطح پاييني قرار دشاتند و بي‌حجابي مفرط در آنجا بسيار به چشم مي‌خورد. با همه اين احوال برادران سپاهي و بسيجي در اين شهرك بزرگ، زحمات زيادي را متحمل گرديدند و در راستاي اشاعه فرهنگ اسلامي كلاسهاي متعددي را براي برادران و خواهران لبناني تشكيل دادند.
يكي از پر خاطره‌ترين سفرهاي زيارتي استاد در لبنان زيارت مقبره نوح (ع) كه آخرين مقصد آنها در اين سفر بوده، مي‌باشد. از اينرو عازم شهر تَمْنين شده و بعد از استراحت و ديد و بازديد به سمت مقبره نوح نبي (ع) به راه افتادند. اين زيارتگاه در فاصله 10ـ13 كيلومتري زحله (محل كتايب) قرار گرفته است. 5 كيلومتري به زحله شهركي به نام «كرَك» وجود دارد كه مقبره نوح پيامبر (ع) در دامنه كوه آن واقع شده است و در اطراف آن زيارتگاه، ساختمانهاي بسياري قرار دارد كه در انتها به زحله متصل مي‌شود. حضرت اساد به اتفاق سايرين پس از گذشتن از مقر كرك اشتباها به سمت زحله حركت مي‌كنند. درنزديكي‌هاي درِ ورودي زحله پليس كتايب به آنها ايست مي‌دهد و ... و در نهايت به بارگاه ملكوتي نوح نبي (ع) مشرّف مي‌شوند، قبري كه حدود 24 متر طول دارد.
ديگر مقابري كه حضرت استاد از آن زيارت فرمودند و ره‌توشه وافر از خاطرات معنوي رسولان و صالحان امم گذشته اندوختند، عبارت است از: مقبره هابيل پيامبر «ع» (در مرز لبنان و سوريه)ـ آرامگاه يحياي زكريا (ع)ـ زينب كبري (س)، حضرت رقيه «س» و...(در سوريه)ـ زيارتگاه شيخ اكبر محي‌الدين عربي (ره) و شيخ فخرالدين عراقي «ره» (در لبنان) و ... در ضمن حضرت ايشان لحظاتي بر سر آرامگاه شهيد دكتر علي شريعتي (در سوريه) نيز جلوس فرمودند و فاتحه‌اي قرائت كردند.
برگرفته از كتاب سجده رمز خلاقيت عشق (نويسنده: علي نعيم‌الدّين خاني)


خاطرات معنوي و مشاهدات قلبي و باطني استاد يعقوب قمري شريف آبادي

کلیپ های تصویری

گلچینی از مجموعه سخنرانی های عارف هنرمند استاد یعقوب قمری شریف آبادی