پایگاه اطلاع رسانی

عارف صاحبدل، هنرمند و نویسنده فرزانه استاد یعقوب قمری شریف آبادی

به سایت فروغ مهتاب خوش آمدید

خاطرات استاد یعقوب قمری شریف آبادی

در محضر خالق مثنوي


استاد معظم از آنجايي كه خود عاشقي وارسته هستند، در عالم معنا برخوردهايي روحاني و معنوي با بسياري از اولياي بزرگ طريقت داشته و دارند. همانطوري كه بيان گرديد، شروع سلوك عرفاني و تحول معنوي و روحي در زندگي ايشان بواسطه جزوه كوچكي بود كه كه در آن برخورد جناب مولاي رومي و شمس تبريزي (عليهماالرحمة) نوشته شده بود. به همين خاطر به اين دو عارف عاشق، ارادت خاصي داشتند. ا


از اينرو در سن 47 سالگي، شبي در عالم خواب مشاهده نمودند كه در يك آب‌انبار بسيار بزرگ هستند كه حدود 150 پله داشت و پس از هر 50 پله، اتاقي با زميني مسطح در اندازه 6×4 متر وجود داشت. حضرت استاد در 50 پله مانده به آخر، اتاقي داشتند كه در‌ آن زندگي مي‌كردند. خانه‌اي به مساحت 24 متر مربع با تاقچه‌اي كوچك و قديمي به همراه امكاناتي بسيار ساده. ايشان متولي آب‌انبار بودند و مردم بسياري هر روزه رجوع مي‌كردند و آب مورد نياز خويش را مي‌بردند. جناب استاد در آنجا به تنهايي سكني گرفته بودند و بجز بك چراغ و يك لحاف و تشك و چند تكه ظرف، اثاثيه ديگري نداشتند. يك روز كه مردم براي استفاده از آب، رفت و آمد زيادي در آب‌انبار داشتند، در بين آنها شخصي بلند قامت در برابر استاد ظاهر گرديد و به سمت ايشان حركت نمود. آن شخص كسي نبود جز شيخ جلال‌الدين مولوي (ره).در حالي كه خرقه‌اي بلند و سنگين بر تن نموده بودند، به حضرت استاد نزديك شدند و پس از ملاقاتي كوتاه به جناب استاد خطاب كردند كه «بايستيد، تا اين خرقه را بر تن شما كنم». سپس خرقه را از تن خويش بيرون آورده، آن را بر دوش حضرت استاد قرار دادند. خرقه‌اي بسيار سنگين و بزرگ كه روي پاهاي استاد را پوشانده بود. پس از اين مولاي رومي (ره) نگاهي پرمعنا به اندام جناب استاد انداختند و با لبخند فرمودند: «مبارك است» و بعد درحالي‌كه تبسم بر لبانشان جاري بود، از آب‌انبار بالا رفتند.
تعبير حضرت استاد از اين رؤياي معنوي اين است كه «آب زلال و خنك آب‌انبار، اشاره به آب حيات و معرفت و شناخت الهي دارد؛ يعني همان چشمه غدقي كه بواسطه صبوري و استقامت در سلوك و تسليم و اطاعت در برابر راهبر معنوي و خضر راه از قلب بر زبان جاري مي‌شود و خرقه نشان دهنده مقام ارشاد و هدايت مي‌باشد. همانطور كه مردم در آب‌انبار مي‌آيند، آب برمي‌دارند و مي‌روند، مقام ارشاد و راهنمايي نيز مقتضي آن است كه عده‌اي مي‌آيند و معنويت و معرفت كسب مي‌كنند و احتياجات روحي و عرفاني خويش را برآورده مي‌سازند».
كما اينكه در حال حاضر نيز چنين است كه افراد گوناگون و شخصيتهاي بزرگ علمي و معنوي حوزه و دانشگاه از جاي دور و نزديك به محضر حضرت استاد ايشان شرفياب مي‌شوند و پس از برطرف ساختن مشكلات و احتياجات روحي و معنوي و عرفاني خويش خرسند و مسرور، محفل آسمانيش را ترك مي‌گويند.
برگرفته از كتاب سجده رمز خلاقيت عشق (نويسنده: علي نعيم‌الدّين خاني)


خاطرات معنوي و مشاهدات قلبي و باطني استاد يعقوب قمري شريف آبادي

کلیپ های تصویری

گلچینی از مجموعه سخنرانی های عارف هنرمند استاد یعقوب قمری شریف آبادی