پایگاه اطلاع رسانی

عارف صاحبدل، هنرمند و نویسنده فرزانه استاد یعقوب قمری شریف آبادی

به سایت فروغ مهتاب خوش آمدید

خاطرات استاد یعقوب قمری شریف آبادی

روحيه جوانمردي در ورزش


جناب استاد قمري، آنگاه كه به شهرري كوچ نمودند‌، از سن 17سالگي، مجدانه به ورزش كشتي پرداختند. شيفتگي و علاقه ايشان به كشتي باعث شده بود تا در اين ورزش موفقيتهاي زيادي را كسب كنند.


ايشان قريب 20سال با سعي و تلاش فراوان در ورزش كشتي فعاليت نموده، در طي اين مدت نيز مقامات بسيار چشمگيري را در سطح كشور به دست آوردند. حضرتش كه پيشرفت خود را در اين زمينه مرهون فقر و محروميت مي‌دانند، هرگز خويشتن را به كسب رتبه‌هاي كشوري قانع نمي‌ساختند و در سايه فقر به تمرينات خود بسيار اهميت داده، همواره در انديشه خويش دست‌يافتن به سكوي اول مسابقات جهاني را مي‌پرورانيدند. بعد از 3سال تمرين مداوم در كشتي، در سال 1338هـ.ش كه 20سال بيشتر از عمر گرانقدرشان نگذشته بود، براي انجام خدمت سربازي به گنبد كاووس اعزام شده و در گردان «111سوار» مشغول به خدمت شدند. در آنجا نيز ورزش را رها نساخته، در انجام تمرينات خويش سعي بليغ نمودند. در مسابقات استان مازندران رتبه اول را كسب كردند و در مسابقات كشتي ارتشهاي ايران نيز مقام سومي را به دست آوردند.
به فرموده خود استاد هدف اصلي ايشان از پرداختن به ورزش كشتي آن بوده است كه با الگو قرار دادن جوانمردان عالم، خاصه مولا علي (ع) در سايه قدرت و توانايي جسماني بتوانند، هميار و غمخوار ضعيفان باشند و حق آنها را از زورگويان بستانند و از اين ورزش در جهت فتوت و جوانمردي استفاده نمايند. به هيمن خاطر انديشه بزرگ ايشان دركسب مقامات جهاني در ورزش كشتي، در حقيقت حكايت از دلسوزي و حمايت ايشان نسبت به مستضعفان و زجرديدگان عالم داشت.
روحيه جوانمردي و صداقت در عمل و كردار باعث گشته بود تا ايشان را در پادگان به عنوان يك «سرباز راستگو» بشناسند. اهتمام حضرتش بر آن بوده تا در آن زمان كه عصر بي‌فرهنگي و ابتذال اخلاقي و اجحاف بوده است،‌ از طريق ورزش، غمخوار ضعفا باشند و قدمي بر خلاف فتوت و صداقت برندارند. حوادث و اتفاقات معنوي كه در طي اين دو سال به هنگام خدمت سربازي براي ايشان رخ داده، بسيار آموزنده است كه تفصيل آن از حوصله اين متن خارج است. به همين خاطر در ذيل به ذكر يك نمونه اكتفا مي‌كنيم:
برگرفته از كتاب سجده رمز خلاقيت عشق (نويسنده: علي نعيم‌الدّين خاني)


خاطرات معنوي و مشاهدات قلبي و باطني استاد يعقوب قمري شريف آبادي

کلیپ های تصویری

گلچینی از مجموعه سخنرانی های عارف هنرمند استاد یعقوب قمری شریف آبادی