پایگاه اطلاع رسانی

عارف صاحبدل، هنرمند و نویسنده فرزانه استاد یعقوب قمری شریف آبادی

به سایت فروغ مهتاب خوش آمدید

خاطرات استاد یعقوب قمری شریف آبادی

زيارت شيخ‌الانبياء (ع) و رهايي از چيگال صهيونيستها


شجاعت و شهامت از جمله صفات بارز و برجسته حضرت استاد قمري مي‌باشد. ايشان در طول زندگاني خود دراين‌باره اتفاقات و خاطرات شيريني را در سينه دارند كه تحسين هر شنونده‌اي را برمي‌انگيزد.


در اينجا ما از ميان دهها واقعه به ذكر يك نمونه بسنده مي‌كنيم:
در جريان خدمات هنري حضرت استاد در لبنان كه مصادف با بمباران هواپيماهاي اسرائيل، فرانسه و آمريكا بود، روزي ايشان در طي سفر زيارتي خود به همراه چند نفر از برادران بسيجي و سپاهي، تصميم به زيارت آرامگاه نوح پيامبر (ع) گرفتند. به همين خاطر در مسير حركت خويش از مقر كَرَك، واقع در ثسمت غربي دره بقاع با دو عدد وانت تويوتا به سوي مقبره حضرت نوح (ع) به راه افتادند.
مناظر زيباي طبيعت توجه هر بيننده‌اي را به خود معطوف مي‌ساخت. درختان خرم و كوه‌هاي نسبتاً مرتفع، دره بقاع را در حصار گرفته بود. سرزميني كه جاي‌جاي آن يادآور قدوم مبارك رسولان الهي مي‌باشد و نشان از رنجها و مشقت‌هاي آنان در امر رسالت دارد و به بركت قدوم آن بزرگواران اكنون اين سرزمين الهي و معنوي، اينچنين به سبزي و خرمي نشسته و فرياد اسلام‌خواهي از آن سربرآورده است.
در دره بقاع جاده‌هاي فراواني وجود داشت و جناب استاد و همراهانش در جاده‌اي كه به زيارتگاه حضرت نوح (ع) منتهي مي‌گشت، در حال حركت بودند. راههايي كه شناخت و تشخيص آنها تجربه‌اي چندين ماهه را مي‌طلبيد. چرا كه كوچكترين اشتباه باعث مي‌گرديد به جاي خانه دوست سر از آغوش دشمن درآورند. رانندگان تويوتا اگر چه مدت مديدي را در جبهه‌هاي جنگ گذرانده بودند، اما در فاصله حدود 4ـ6كيلومتري زيارتگاه، اشتباهاً به سوي جاده‌اي كه منتهي به زَحْله (يكي از مقرهاي اسرائيل) واقع در غرب دره بقاع مي‌شد، منحرف گشتند. آنها به گمان اينكه به سمت بارگاه حضرت نوح (ع) حركت مي‌كنند، هرلحظه به زحله نزديكتر شدند.
وقتي به مسافت قريب 40متري در ورودي زحله رسيدند، با ديدن سربازان اسرائيلي تازه متوجه اشتباه خود شدند، اما ديگر دير شده بود، زيرا همگي خودشان را در مقابل چهار تيربارچي اسرائيلي كه سينه‌هاي آنان را با مسلسلهاي خود نشانه رفته بودند، مي‌يافتند. در اين لحظه راننده‌ها فوراً ماشين را توقف ساخته و همگي پياده شدند. اسارت حتمي مي‌نمود و اگر آنها مي‌خواستند چاره گريزي نمايند، از باران گلوله دشمن در امان نبودند.
جناب استاد كه در چهره سايرين آثار ترس را به روشني مشاهده نمودند، رو به رانندگان كرده و با آرامشي برخاسته از طمأنينه دل، پيشنهادي را مطرح كردند و آنها كه اضطراب، رشته افكارشان را پراكنده ساخته بود فوراً اعلام آمادگي نمودند. پيشنهاد ايشان اين بود كه «در عرض چند ثانيه سوار ماشين شويد و برق‌آسا دور بزنيد، مانيز خيلي سريع سوار تويوتا مي‌شويم. بقيه‌اش ديگر با خداست. چرا كه در غير اين صورت معلوم نيست، چه عواقبي در انتظارمان باشد».
در اين مدت كه سربازان اسرائيلي فقط منتظر دستور فرمانده خود بودند تا آنها را به اسارت برند يا به رگبار ببندند، نظاره‌گر صحنه‌اي شدند كه انجام هر كاري از آنان سلب كرد. تويوتوها با چرخشي تند كه در حين گردش دو چرخ آنها نيز به هوا بلند شده بود، مسير را عوض كردند و در لحظاتي كوتاه بقيه نيز سوار ماشين شدند. جناب استاد در اينجا با از خود گذشتگي در انتهاي تويوتاي دوم نشستند تا خود را سپر گلوله دشمن ساخته باشند. اما دشمن از اين شهامت و حركت سريع متعجب مانده و به خواست حضرت ربوبي انگشتانشان بر ماشه اسلحه خشكيده بود و هيچ عكس‌العملي از خود نشان نمي‌دادند. دو راننده كه تمام وجودشان را بر روي پدال گاز نهاده بودند در اندك زماني از تيررس دشمن خارج شدند. گويا همه اين جريانات گذر ار طوفاني بود كه در آخر منتهي به منزل گزيدن در كشتي نوح گشت و همگي توفيق آن يافتند كه به زيارت شيخ‌الأنبياء (ع) مشرّف گردند.
برگرفته از كتاب سجده رمز خلاقيت عشق (نويسنده: علي نعيم‌الدّين خاني)


خاطرات معنوي و مشاهدات قلبي و باطني استاد يعقوب قمري شريف آبادي

کلیپ های تصویری

گلچینی از مجموعه سخنرانی های عارف هنرمند استاد یعقوب قمری شریف آبادی