پایگاه اطلاع رسانی

عارف صاحبدل، هنرمند و نویسنده فرزانه استاد یعقوب قمری شریف آبادی

به سایت فروغ مهتاب خوش آمدید

خاطرات استاد یعقوب قمری شریف آبادی

سفر به لبنان و سوريه


هجرت خصلت مردان حق است و سير و سفر در آفاق و انفس، صفت بارز تشنگان حقيقت‌جوست. سه سال پس از سفر معنوي به عربستان، سفري ديگر رخ داد و قدمهاي سلوك حضرتش به اندوختن توشه‌هايي عظيمتر مشتاق گرديد.


لبنان اين وادي مقدس انبيا (ع) و سرزمين جهاد و خون،‌ جايي است كه نداي توحيد از آن به گوش مي‌رسد. سرزميني كه بيت‌المقدس را كه روزي قبله‌گاه مسلمين بوده، در آغوش گرفته است و بر سينه‌اش آرامگاه انبيا و اولياي بزرگواري قرار دارد ه همواره دل صالحان و عارفان را مجذوب و شيفته خود مي‌سازند و هر ساله پروانه‌هاي عاشق را بر گرد شمع آن مقابر پاك به طواف مي‌كشاند.
اين بار لبنان به قدوم عارفي عاشق افتخار كرد و چهار ماه، رخساره خود را بر قدمهاي استوار كسي نهاد كه قمر درونش هر دم، خاك پاكش را به جذر و مدي روحاني مي‌رساند و آن دم كه به فراقش مبتلا گرديد از جاي پايش غباري برگرفت تا ديدگان خويش را با سرمه عشق او روشنايي بخشد. از آنجا كه جناب استاد قمري شريف آبادي به عنوان يك هنرمند متعهد و فرزانه در سطح شهرستان ورامين، شهرت نقاشي داشتند، به همين خاطر از سوي فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ورامين، جناب آقاي محمد پناه براي ايشان دعوتنامه‌اي فرستاده شد و از حضرتش محترمانه دعوت كردند تا براي ترسيم تابلوي شخثيتهاي انقلابي خصوصا حضرت امام خميني (قدس سرّه) به لبنان سفر كردند تا به اين وسيله انقلاب اسلامي ايران و حقايق دين را در آنجا ترويج و تبليغ نمايند. با توجه به اينكه لبنان منطقه جنگي بود، هر نقاشي حاضر نمي‌شد تا در آنجا به فعاليت هنري بپردازند، ولي جناب استاد با كمال خرسندي و تواضع اين دعوت را لبيك گفتند و بر خلاف هنرمندان بي‌درد و بي‌تعهد، براي رفتن به مناطق جنگي لبنان آمادگي خود را اعلان كردند.
علي‌رغم پيشنهاد تعاون سپاه به استاد مبني بر دريافت حقوق ويژه يعني روزانه 800تومان، ايشان اظهار نمودند: «بنده با اين حقوق حاضر به سفر نمي‌شوم». برادران سپاه كه كمبود بوجه را دليل اين امر بيان مي‌كردند، ايشان را به پذيرش حقوق به همين مقدار ترغيب نمودند. ولي حضرت استاد در جواب مي‌فرمايند: «منظور بنده اين نيست كه اين مبلغ كم است، بلكه مي‌گويم تنها حاضرم با حقوق يك بسيجي به لبنان سفر كنم (كه 120 تومان در روز بود)؛ زيرا مي‌خواهم اگر توفيق شهادت يافتم، در زمره شهداي بسيجي قرار گيرم».
اگرچه اين كرامت نفس مايه اعجاب و شگفتي آنها را برانگيخت، ولي اين حقيقتي است كه آنچه براي مردان الهي اهميت دارد، تنها خدمت در جهت رضاي حضرت ربوبي است و ملاكهاي مادي در نظر اينان هيچگونه ارزشي نداشته و به كلي از اعتبار ساقط است.
برگرفته از كتاب سجده رمز خلاقيت عشق (نويسنده: علي نعيم‌الدّين خاني)


خاطرات معنوي و مشاهدات قلبي و باطني استاد يعقوب قمري شريف آبادي

کلیپ های تصویری

گلچینی از مجموعه سخنرانی های عارف هنرمند استاد یعقوب قمری شریف آبادی