پایگاه اطلاع رسانی

عارف صاحبدل، هنرمند و نویسنده فرزانه استاد یعقوب قمری شریف آبادی

به سایت فروغ مهتاب خوش آمدید

عرفان در آئينه عقل-مقدمه(نشريه انوار) انوار، خرداد


حضرات آيات عظايم حائري يزدي، بروجردي، گلپايگاني، مرعشي نجفي، علامه طباطبائي و آيت‌الله محمدعلي شاه‌آبادي و ... كه همگي زندگي پربركتشان پيوسته در خدمت اسلام و مسلمين صرف شده، بسان ستارگان درخشاني هستند كه آسمان تشيع را مزين كردند.


صفحات زرين تاريخ پربار اسلام در رهگذر قرون متمادي همواره شاهد شكوفايي و تبلور شخصيت‌ها و بزرگاني در عرصه دين و مذهب بوده است كه هميشه مايه مباهات و افتخار مسلمانان بويژه شيعيان بوده‌اند. اسوه‌هاي كامل اخلاق اسلام و پرچمداران شريعت مقدس نبوي همچون حضرات آيات عظايم حائري يزدي، بروجردي، گلپايگاني، مرعشي نجفي، علامه طباطبائي و آيت‌الله محمدعلي شاه‌آبادي و ... كه همگي زندگي پربركتشان پيوسته در خدمت اسلام و مسلمين صرف شده، بسان ستارگان درخشاني هستند كه آسمان تشيع را مزين كرده‌اند و راه را به رهپويان وادي اسلام و تشنگان طريق شناخت نشان داده‌اند.


امام خميني (رض) نيز شخصيتي است جهاني كه خدمتش نه تنها به مسلمانان و شيعيان بلكه به تمام بشريت خاص محرومين و مستضعفين بوده و در جهت تحول روحي و معنوي تلاش خستگي‌ناپذير داشته و بواقع با ترويج نگرش عميق عرفاني روحي تازه در جهان و جاني دوباره به جامعه اسلامي بخشيده است. از اين رو بر آن شديم تا همزمان با سالگرد عروج ملكوتي حضرت امام (رض) به شكرانه اين مشعل فروزان عرفان و هدايت پاي سخن صاحبدلي بنشينيم كه نشان رنج و تعب فقر، مبارزه چندين ساله در عرصه جهاد اكبر، مجاهدت با نفس و مبارزه با صهيونيزم در جبهه‌هاي لبنان را به جبين خويش دارد. عمري مديد را در خدمت به امام و انقلاب مصروف داشته است. ايشان استاد فرزانه و هنرمندي متعهد آقاي يعقوب قمري شريف آبادي است. اگرچه از درس و بحث مدرسه جز بهره‌اي اندك نيندوخته اما قلبش از معارف ژرف توحيد و اسرار مشكبار تجريد مي‌جوشد.


آنگونه كه وقتي انديشمندان و متفكران علوم رسمي در محضرش جلوس مي‌كنند، انگشت حيرت و اعجاب بر دهان مي‌گيرند و زبان به تحسين مي‌گشايند كه چسان با وجود اين مرتبه اندك علم ظاهر، از عالي‌ترين درجات معنوي و معارف لدني برخوردار است. آري ايشان با تأسي از منش پيامبران امي به تجربه، اندوخته‌اند كه دستيابي به حقايق و معارف عظيم قرآن و رؤيت جمال جميل عروس بكر عالم لاهوت، بسته به علم و دانش نيست و تنها نيازمند تزكيه و طهارت و پاكدامني نفس است. و به دلالت «يزكيهم و يعلمهم» علم و فهم كتاب آفرينش و قاموس حقايق قلب و صحيفه نوراني قرآن در پرتو تهذيب و مجاهده معنوي تحصيل شدني است. اين هنرمند عارف، نقاشي ظاهر را با نقش‌آفريني باطن همراه ساخته و از هر قطره رنگ قلمش اقيانوسي از بيرنگي و صفا و بصيرت و فنا مي‌چكد و به احسن وجه صورت و سيرت را جمع نموده است سالهاست كه با كلام طيب و معرفت‌بخشانه خود به «فروغ محفل روح‌الله» فيض‌بخشي مي‌كند و سخنان كمال‌بخش او براي جوانان دانشجو و طلبه اين محفل علمي و معنوي چون شهد روح‌افزايي است كه بر دل‌ها مي‌نشيند و همچو سراج منيري است كه به صراط ‌المستقيم الهي رهنماست. مقاله‌اي كه در پيش رو داريد، گزيده‌اي از كلمات وزين و گهربار استاد معنوي كه به اشارت «كلم الناس علي قدر عقولهم» براي جامعه انساني بيان نموده است كه اميد است كه مورد توجه و تدبير علاقمندان واقع شود.

 

برگرفته از نشريه انوار، يكشنبه 10 خرداد 1377، شماره اول


مقالات معنوی استاد

کلیپ های تصویری

گلچینی از مجموعه سخنرانی های عارف هنرمند استاد یعقوب قمری شریف آبادی