پایگاه اطلاع رسانی

عارف صاحبدل، هنرمند و نویسنده فرزانه استاد یعقوب قمری شریف آبادی

به سایت فروغ مهتاب خوش آمدید

عرفان در آئینه عقل-امام خمینی چشمه‌سار عرفان ناب اسلامی


امام خميني (رض) كه نهضت الهيش جاويد است به فرموده رهبر معظم انقلاب: «راه او راه ما و هدف او هدف ما و رهنمودهاي او مشعل فروزنده ماست». و هرگونه كردار و گفتاري كه مغاير با اين حجت راستين الهي و صحيفه كامل انقلاب اسلامي ما باشد مقبول نخواهد بود، زيرا حضرتش به لحاظ دارا بودن خصايص و ملكات گوناگون نقطه عطف جامعه اسلامي است و هركس فراخور بصيرت و ظرفيت خويش وصفي از اوصاف حميده ايشان به عرصه تحقيق و پژوهش و قلم‌فرسايي مي‌كشاند. امام آنچه كه در ميان فضائل و خصائل ستوده آن امام والامقام از ساير خصايص، نمودي روشن و كامل دارد.


 همان جهان‌بيني عرفاني و معنوي ايشان است كه اين خصيصه را بايد از مشخصه‌هاي بارز و محسنات آشكار حضرتش به شمار آورد چنانكه عرفان حضرت ايشان همه ابعاد يك عرفان تام اسلامي را جامع است و سزاوار است اصحاب كشف و شهود، معارف قلبي و مكاشفات معنوي خويش را در كفه ميزان او بسنجد. عرفان امام (رض) در واقع عصاره عرفان تمام عرفاست، آن‌گونه كه اسرار و معارف دين و هستي و رموزات نامكشوف عرفان و عشق را با زباني رسا و دقيق دركتب شريف خود مطرح فرمودند و ابواب سلوك و معرفت و عشق را فراسوي دل‌هاي سليم، خاص نسل جوان و قشر انديشمندان گشوده‌اند و راهي نو و بديع براي بشريت عرضه داشته‌اند كه هيچگاه به بيراهه سوق پيدا نخواهد كرد. امام خميني (رض) با بصيرتي متعالي در مسير زندگي پربركت خود از طور سينايي معرفت و از دست ساقي ولايت جامي لبريز از عشق الهي برگرفت و راه حق و حقيقت را به جهانيان و تشنگان آب حيات نماياند و با اراده‌اي عظيم تحولي شگرفت در بينش نگرش ستمديدگان و محرومين دنيا و ترس و وحشت در دل مستكبران و ظالمان جهان‌خوار ايجاد نمود. توانايي او به حدي بود كه معرفت را رهبر حماسه و جهاد ساخت گاه به تدبر و تفكر در ادعيه نوراني ائمه (ع) و قرآن كريم دعوت مي‌فرمود و گاه بر مبارزه و ستيز با زورگويان و زراندوزان زمان توصيه مي‌نمود. آري عارفان آن انسان كامل واصل رباني ذوالفقار فتوتش فقرات عشق و توحيد ناب را حافظ بوده و برق براقش فراخواني احكام مترقي اسلام و لاهوت بطون قرآن را روشن ساخته و عروة‌الوثقي چاه ناسوت در آخرالزمان مي‌باشد. عرفان ايشان كه با روح و عصاره اسلام پيوندي عميق دارد سرمنشأ آن در حقيقت همان دست‌مايه‌هاي دقيق عرفاني در متن قرآن و سنت مي‌باشد و خواستگار روشن آن همان آيات الهي و روايات اسلامي و ادعيه و مناجات وسيله نوراني آن بزرگواران است كه درو اصل خودشناسي و خداشناسي را با حماسه جامع مي‌باشد.
دعاي شعبانيه حضرت علي (ع)، دعاي عرفه امام حسين، صحيفه سجاديه و امثال آن سراسر عرفان است و عشق و شعف و اظهار نياز به درگاه ربوبي حضرت حق، و جنگ‌ها و مبارزات آنان با ايادي كفر و شرك سراسر جهاد است و ابراز تبري از شياطين و عمل در جهت رضاي دوست. آري عرفان اسلامي در انديشه امام راحل (رض) اين سلاله پاك فاطمه (س) سيمرغي ملكوتي است كه با دو بال عقل الهي و عشق آسماني به سوي قله قاف توحيد پر مي‌گشايد و در واقع مجمع‌البحرين شريعت و طريقت و نردبان عروج از ظاهر به باطن است. چه اينكه تحصيل علوم قلبي و حكمت و معرفت لدني و فهم رموزات مكنون شرع مقدس در سايه تهذيب دل و تزكيه نفس ميسر خواهد شد.

برگرفته از نشريه انوار، يكشنبه 10 خرداد 1377، شماره اول


مقالات معنوی استاد

کلیپ های تصویری

گلچینی از مجموعه سخنرانی های عارف هنرمند استاد یعقوب قمری شریف آبادی