پایگاه اطلاع رسانی

عارف صاحبدل، هنرمند و نویسنده فرزانه استاد یعقوب قمری شریف آبادی

به سایت فروغ مهتاب خوش آمدید

عرفان در آئينه عقل-اشاره


يا رب! اي مهتاب رهروان شب، و اي عشق‌آفرين مستان اهل طرب، ارواح ما را در مقام ابراهيم آويخته نما و سرمه بصيرت بر چشم دل‌هايمان بكش، تا در اين دوزخ تجمل و ماديت بر گلستان توحيد، ابراهيم‌وار گام بنهيم و شهد معراج روح تا اوج لاهوت را از گل گونه‌هاي تو بنوشيم. آن‌چنان كه رايحه خوش معرفت را


يا رب! اي مهتاب رهروان شب، و اي عشق‌آفرين مستان اهل طرب، ارواح ما را در مقام ابراهيم آويخته نما و سرمه بصيرت بر چشم دل‌هايمان بكش، تا در اين دوزخ تجمل و ماديت بر گلستان توحيد، ابراهيم‌وار گام بنهيم و شهد معراج روح تا اوج لاهوت را از گل گونه‌هاي تو بنوشيم. آن‌چنان كه رايحه خوش معرفت را از وادي مقدس ايران اسلامي به مشام مشتاقان كمال و جمال رباني بويژه نسل جوان برسانيم.


بار ديگر پاي سخن هنرمند فرزانه و عارف دل‌سوخته، استاد ارجمند آقاي يعقوب قمري شريف آبادي مي‌نشينيم. او كه جوهر قدسي شكوفه‌هاي معارف را به طراوت عشق و شهود آميخت، نگين آسمان هنر را با سرانگشتان نقش‌آفرين خود در خاتم انقلاب اسلامي ترسيم نموده است. اين يادگار سرزمين انبياء الهي (جبهه‌هاي نبرد لبنان و سوريه)، از گلدشت معطر انقلاب روح و رياحين عرفان و عشق و گل خوشبوي حماسه و فتوت را برگرفته و پيروي از مقام ولايت را بر عرش دل آويخته است.


هرچند برگي بيش از دفتر رسمي نيندوخته، اما به حكم آيه «لا يمسه الا المطهرون» سينه‌اي مشحون از تجربه و تجريد دارد كه در آن جهاني از اسرار لدني موج مي‌زند. و از رهگذر سال‌ها تحمل فقر و محروميت در عرصه زندگي و مجاهده و تزكيه نفس، نشان صدق و پاكي بر جبين دارد. سال‌هاست كه با دم مسيحايي و كلام‌آفرين خويش در «فروغ محفل روح‌الله» به جوانان دانشجو و طلبه اين محفل فيض‌بخشي مي‌نمايد و در كسوت طهارت و معرفت، به صراط حنيف الهي رهنمون مي‌باشد. سخنانش چون درّ گرانبها بر صدف دل‌ها مي‌نشيند. در بخش نخست از كلمات نوراني اين استاد معنوي، فروغي پاك از عرفان ناب اسلامي و شخصيت جامع عالم حماسه و عرفان، امام خميني (قدس سرّه) بر دل‌هاي مشتاق عرضه گرديد و نظر به استقبال شايان خوانندگان محترم و فرهيختگان ادب و معنا اين نشريه بر آن شد گلواژه‌اي ديگر از اين بوستان روحاني را به حقيقت‌خواهان طريق معنا و پويندگان وايد كمال و آنان كه پيام‌رسان عزت و معنويت اسلام و انقلاب مي‌باشند بر آنان هديه نمايد. باشد تا در سايه‌سار اعانت قافله‌سالار انقلاب اسلامي و ولي امر مسلمين جهان مقام معظم رهبري، سفينه نجات روح‌الله بر كرانه شكوه و تجريد و جزيره‌ امن تهذيب و توحيد مأوا گزيند.

 

برگرفته از نشريه انوار، نيمه اول تيرماه 1377، شماره2


مقالات معنوی استاد

کلیپ های تصویری

گلچینی از مجموعه سخنرانی های عارف هنرمند استاد یعقوب قمری شریف آبادی