پایگاه اطلاع رسانی

عارف صاحبدل، هنرمند و نویسنده فرزانه استاد یعقوب قمری شریف آبادی

به سایت فروغ مهتاب خوش آمدید

عرفان در آئینه عقل-عرفان در مرآت عقل و عشق


چشم گيتي بارها به ديدن انسان‌هايي وارسته و عظيم‌الشأن روشن گرديده و با گذر اوراق سپيد تاريخ كمال انسان، رمز جاودانگي و عزت بر پيشاني هستي درخشيده است. و رادمرداني از تبار ابراهيم خليل (ع) گلبانگ توحيد و عشق و پاك‌دلي را به گوش جان مشتاقان كمال و جمال مطلق خوانده‌اند و در اين بين دامان پاك ايران‌زمين به پرورش متعمقان اسرار ژرف توحيد و رهيدگان از ثراي تعلق و عارفان به عظايم ثرياي عشق مفتخر بوده و هست.اين‌بار نيز فرازي ديگر از كلمات معنوي استاد الهي يعقوب قمري شريف آبادي را به خوانندگان كمال‌طلب و علاقمندان معارف عرفاني تقديم مي‌داريم. اين نگار مكتب نرفته و طائر جهان‌ديده كه عطر خوشبوي خدمات خالصانه در عرصه‌هاي گوناگون انقلاب اسلامي بويژه خدمات هنري و انقلابي در سرزمين‌هاي مقدس حجاز و سوريه و جبهه نبرد با صهيونيزم در لبنان را به همراه دارد و سرخي مجاهدت عارفانه با نفس و تحمل رنج و فقر و استضعاف را بر گونه‌هاي خويش دارد، مرواريدي از تجربه و تزكيه و گنجينه‌اي مشكبار از عشق، عرفان و مكاشفه در صدف سينه اندوخته است كه روشني‌بخش قلوب جوانان طلبه و دانشجوي «فروغ محفل روح‌الله» مي‌باشد.

 

اميد است در پرتو امدادهاي غيبي حضرت روح‌الله و در سايه رهبري‌هاي خردمندانه رهبر معظم انقلاب اسلامي، كاروان الهي انقلاب به قلعه امن توحيد و كرامت الهي و بهشت تهذيب و بصيرت قلبي نايل شود.

 

شكرانه:

«اللهم صل علي محمد و آل محمد، و اسمع دعائي اذا دعوتك و اسمع ندائي اذا ناديتك و اقبل علي اذا ناجيتك. الهي هب لي قلبا يدنيه منك شوقه و لسانا يرفع اليك صدقه و نظر يقربه منك حقه؛ الهي بر محمد و آل محمد درود فرست و دعايم را بشنو آنگاه كه تو را مي‌خوانم و به ندايم گوش ده آنگاه كه تو را ندا مي‌دهم، و به من روي كن آنگاه كه با تو نجوا مي‌كنم. الهي مرا دلي ده كه شوقش به تو نزديكم كند و زباني ده كه راستي به درگاهت آورد و نگاهي كه به توام نزديك سازد حق‌بيني‌اش را». مناجات شعبانيه

 

عرفان در مرآت عقل و عشق:

عرفان واقعي و توحيد اصيل در مرآت عشق جلوه مي‌گشايد و آنچه در مرآت عقل نمايان مي‌شود جز عرفان علمي و نظري نخواهد بود. آنكه بر فراز كوهساران رفيع جهان علم مي‌ايستد تا آنچه را تا افق هستي گسترانيده شده به رؤيت برساند ولي توانايي مشاهده جايگاه‌هاي پوشيده از نظر را ندارد، هرچند از اسرار وادي عرفان بي‌اطلاع نباشد، اما افق بصيرتش از شهود رازهاي سر به مهر و رؤيت جمال روح‌افزاي محبوب، محروم است و تنها عارف در عرصه علم و نظر مي‌باشد.

عرفان در منظر و مرآت عقل، شناسايي بوستان طرب‌انگيز و رؤيت گلزار گلستان دلنواز و معطر ليلي جميل خداي رحمان و معرفي اين جايگاه به مشتاقان وادي معرفت است، درحالي‌كه عرفان در منظر و مرآت عشق، مكاشفه و مشاهده جمال دلرباي خود ليلي در گلزار گلشن رحماني و بوييدن شميم دلفروز حقايق و سرائر لاهوتي اوست. بنابراين عرفاني كه از مرآت عقل بيان مي‌گردد، در حقيقت نشان‌گر معارف و اسرار مأواي كبريائي جمال مطلق حضرت رحمان است، ولي عرفاني كه از مرآت عشق متجلي مي‌شود شرح حسن و زيبايي‌ها و خصايص و لطايف خود عروس حجله‌نشين مأمن رحماني است كه البته بيان و گفت آن بر همگان جايز نمي‌باشد و تنها خاصان و مخلصين خلوت‌سراي حضرت معشوق و عاشقان مست از باده ساقي كوثر شايستگي و استعداد رؤيت و بيان جلوه‌هاي او و لطايف او را دارا هستند. چه اينكه قلم چون به عشق مي‌رسد با تحديد «كلم الناس علي قدر عقولهم» روبرو مي‌گردد و توان بيان خصايص و شرح جمال رحيمي ليلي را فاقد مي‌شود. اگرچه بيان عرفان در مرآت عقل خالي از فايده نيست و مي‌تواند مقدمه ورود در مأمن روح و رياحين جنت‌النعيم ليلي آستان رحمان باشد اما اميدواريم روزي كه الطاف و عنايات خاصه الهي به جامعه بشري تعلق بگيرد و با وجود زمينه مساعد بتوان عرفان اصيل اسلامي در مرآت عشق را جلوه‌گر ساخت.

برگرفته از نشريه انوار، نيمه اول مردادماه سال 1377، شماره3


مقالات معنوی استاد

کلیپ های تصویری

گلچینی از مجموعه سخنرانی های عارف هنرمند استاد یعقوب قمری شریف آبادی