آن نفسي كه از آتش حيواني به خضراي انساني راه نيابد، به روح قدسي تأييد نگردد.
گالری تصاویر
 • فجار-الباب-ابرار- مقربان

  مقربان، گل‌های بهشت؛ ابرار، پرندگان بهشت و فجار، چرندگان آن می‌باشند.

 • خدا-الله-رحمان-رحیم

  آدميان در روز جيره خواران الله و در شب روزي خواران رحمان اند. با نام الله در شعف و با نام رحمان در غضب می شوند.

 • عشق

  اگر زمین در برابر خورشید به کمال و جمال رسیده، سببش آب است و اگر انسان در برابر پروردگار به کمال و جمال برسد، سببش کوثر است و کوثر نهری است در زیر عرش که حقیقتش عشق می‌باشد.

 • حسین(ع) و مسیح(ع)

  برتري حسين(ع) پسر فاطمه(س) نسبت به عيسي(ع) پسر مريم(س)، ديد باطني و ظاهري مي‌باشد.

 • خورشید-ماه-زهره-ستارگان و کواکب

  همان‌گونه كه سنگ‌هاي آسماني از خورشيد دور مي‌شوند و به زمين نزديك مي‌شوند، آدميان نيز از خدا دور مي‌شوند و به خود نزديك مي‌شوند.

 • دجال

  در آخر الزمان، دجال‌ها اسلام را توسط بيرق‌هايشان صدها سال به عقب بر مي‌گردانند.

 • مؤمن

  همان‌گونه كه مردگان در قبرستانشان مخلوط‌اند، مؤمنان هم در مقابرشان مخلوط مي‌باشند.

 • جسم اولیاء

  با آنکه میلیارد‌ها سال از عمر زمین می‌گذرد، به گفته بعضي‌ها كه مي‌گويند جسم اولياي الهي نمي‌پوسد، مي‌بايد ميلياردها جسم سالم در زیر خاک مدفون باشد.

 • صورتهای رحمانی و رحیمی

  در قيامت، صورت‌هاي رحماني از ابرار و صورت‌هاي رحيمي از مقربان مي‌باشد.

 • انسان کامل

  انسان كامل، شب قدری است که بر حقایق مُلك و ملكوت استيلا دارد

اسوهء طائران‌ فردوس‌ و نماد ساحران‌ دوزخ‌(زن‌ در مرآت‌ ملک‌ و ملکوت‌ (ام‌ جمیل‌، نماد ساحران‌ دوزخ‌ )

مردي‌ كه‌ در غفلت‌ از معارف‌ و لطايف‌ اسما به‌ سر مي‌برد، به‌ صورت‌ هيزم‌ خشكيده‌اي‌ مي‌ماند كه‌ شعله‌هاي‌ عشق‌ سركش‌ زن‌ را دوچندان‌ نموده‌ و بر زبانه‌هاي‌شهواني‌ و شراره‌هاي‌ دوزخي‌ او مي‌افزايد، و زن‌ بي‌نصيب‌ از نفحات‌ عشق‌ نوراني‌،همچون‌ مركبي‌ آتشين‌ است‌ كه‌ اين‌ هيزم‌ خشكيدهء ملكي‌ را به‌ كام‌ خود كشيده‌ و آن‌...

ادامه مطلب...

نكته‌اي لطيف

سه روز پس از آن رؤياي صادقه، جناب استاد به همراه سه نفر ديگر از برادران سپاه به سمت تهران حركت نمودند تا از آنجا به لبنان اعزام شوند. وقتي در جاده ورامين ـ تهران مسافتي را طي كردند، جلوي ماشين آنها يك كاميون قرار گرفت كه تا چندين كيلومتر ماشين آنها در پشت سر...

ادامه مطلب...

فروغ مهتاب: مصاحبه با استاد

جستجو پیرامون این موضوع:    
[ برگشت به صفحه اصلی | انتخاب موضوع جدید ]

نشريه فروغ وحدت ـ نشريه دانشجوئي دانشگاه مذاهب اسلامي، قسمت اول

گفتگويي با هنرمند صاحبدل، استاد «يعقوب قمري شريف آبادي»
اشاره:
با نظر به تماس‌هاي متعدد دانشجويان و بعضي اساتيد، در طي شماره‌هاي قبل، مبني بر آشنايي بيشتر با زندگي و آثار نويسنده كتاب «انسان كامل، مرآت خفيه» (كه در شماره‌هاي پيشين از بعضي مطالب ايشان بهره جسته‌ايم) بر آن شديم تا از نزديك و از زبان خود استاد، با زندگي و آثار علمي، هنري ايشان آشنا شويم.
متن ذيل ماحصل گفتگويي است صميمانه با هنرمند صاحبدل، جناب استاد «يعقوب قمري شريف آبادي» كه ايشان با وجود مشغله كاري فراوان، با كمال متانت و حسن التفات ما را در تهيه آن ياري رساندند.
ديباچه
تفرج در بوستان پرطراوت زندگي اهل دلي كه نغمه قدسي از جوهره وجودش به گوش جان مي‌رسد، شكوفه‌هاي اسرار و لطايف حق را براي شيفتگان معنا و تشنگان جام محبت به ارمغان مي‌آورد. فرزانه‌اي كه بي‌اذن خداي رحمان و بي‌الهام حضرت رب، قلم بر لوح نمي‌كشد و شهد كلام خود را جز به پروانگان شيدا تقديم نمي‌دارد. از هر قطره‌ رنگ الهي‌اش، ‌اقيانوسي از بي‌رنگي مي‌چكد و با هر قطره‌اي آب حيات را به سوي دلباختگان و سالكان راه حق روان مي‌سازد. هرچند غبار غربت و گمنامي، سال‌هاي مديدي است كه بر چهره اين نگار مكتب نرفته نشسته است، اما ذوق سرشار معنوي و دستان پرتوان الهي‌اش در صحنه عشق و شرف و جهاد و سلوك، از او هنرمندي متعهد، نويسنده‌اي توانا و صاحبدلي آگاه ساخته است.

ادامه مطلب ...

نشريه فروغ وحدت ـ نشريه دانشجوئي دانشگاه مذاهب اسلامي، قسمت دوم

جناب استاد! در بين تابلوهايي كه روبروي ماست، سه تابلو توجه ما را به خود جلب كرده، لطفا بفرماييد سيرت اين سه وجود مبارك و نوراني را چگونه به عرصه صورت آورديد؟
سه تابلويي را كه در پيش روست با الهام از «ثم أنشأناه خلقا آخر فتبارك الله احسن الخالقين» به ترتيب بيان مي‌نمايم:
در ترسيم تابلوي اول كه سيماي نوراني رهبر معظم انقلاب (نيايش)، اين قائد راست قامت دوران، حضرت آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي (مد ظله العالي) است، قلم را به نورانيت رحماني و تلألؤ الهي آغشته نمودم و پس از حجب سرادقات غيب لم يزلي به رؤيت جلوه‌گشايي آن محبوب سرمدي نشستم و آنگاه كه در خلوت نيايش دعاي شبانگاهي، او را علي‌وار در حال عبادت عاشقانه به تصوير مي‌كشيدم، دل را در عروجي مقدس به سوي معبود ازلي يافتم و آندم كه رداي سبزفامش را ترسيم مي‌نمودم، قلم را در جنت عشق و بوستان سرسبز معرفت به تفرجي معنوي واداشتم. استقامت و پايداريش در راه بندگي حضرت حق را در استقبال و توجه صادقانه به سوي كعبه مقصود ديدم و در دست راز و نياز مخلصانه‌اش، نور تفضلات و عنايات ربوبي آن بي‌نياز مطلق را مشاهده نمودم.

ادامه مطلب ...

الها! در این بازار شلوغ و پر از دروغ دنیا، از تو ميخواهيم دست با كرامت و مهربانانه حضرت امام خمینی(س) كه ثمره تمامي پيامبران الهي است، بر سر ما باشد و ما را از مشکلات حال و آینده، حفظ نماید تا بتوانیم راه را از بیراهه تشخیص دهیم و در طريق ابرار و مقربان به کمال و جمال مطلق برسیممعرفی کتاب

كتاب زن طائر فردوس

در حريم سابقان، دو چشمه صبر و بقا است و در محرمسراي قائدان، دو چشمه مهر و وفا مي‌باشد.

پايگاه اطلاع رساني فروغ مهتاب

ارائه دهنده آثار علمي معنوي استاد يعقوب قمري شريف آبادي